Amigurumi Nedir, Neyle Yapılır? Amigurumi Yapacaklara Tavsiyeler

Amigurumi Nedir, Neyle Yapılır? Amigurumi Yapacaklara Tavsiyeler

Amigurumi tekniği Japon kökenlidir. Japoncada Ami kelimesi tığ anlamına gurumi kelimesi de içi doldurulmuş oyuncak anlamına geliyor. Buradan anlaşılacağı üzere tığ işi ile içi doldurulacak çeşitli oyuncaklar yapmak Amigurumi yapmaktır. Amigurumi neyle yapılır derseniz güzel, tüylenme yapmayan bir ip alınır ve ona uygun bir tığ alınabilir ama sıfır numara tığ alınırsa daha iyi olur. Renkleri de seçtikten sonra her türlü oyuncak bu örgü tekniği sayesinde yapılabilir. Hem çocuklara daha sağlıklı bir oyuncak olur hem de yastık niyetine de kullanılabilir.

Amigurumi İle Yapılabilecek Oyuncaklar Ve Tavsiyeler

Bu teknikle oyuncak yastıklardan oyuncak meyvelere kadar her türlü oyuncak yapılabilir. Oyuncak karpuz yapılır ve siyah düğmelerle çekirdekleri yapılabilir, oyuncak ayı ve hayvanlar yapılıp içleri pamuk veya dolgu malzemeleri ile doldurulabilir. Amigurumi neyle yapılır derseniz bu teknikte de normal örgüde olduğu gibi oyuncağın şekline göre eksiltme, artırma işlemleri uygulanabilir.

Hayal gücüyle beraber çok güzel oyuncaklar ortaya çıkabilir. At veya eşek şeklinde büyük oyuncaklar yapılıp çocukların bunlara binmesi sağlanabilir. Amigurumiden pasta yapılıp istenildiği gibi süslenebilir ve kız çocuklarının vazgeçilmezi olabilir. Mutfakta kullanılmak üzere tabak içerisine kurabiyeler yapılıp içleri doldurulabilir.

Amigurumi yaparken bir renkten başka bir renge geçtiğimiz belli olsun istemeyiz. Bunun için öğrenmeniz gereken püf noktalar vardır. Amigurumi ile yaptığınız oyuncağın veya herhangi bir ürünün içinin malzemesi, ürünün yumuşaklığını etkileyeceği için sert olması gerektiği yerde sert malzeme, yumuşak olmasını istediğiniz yerde yumuşak bir malzeme seçmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ