Çeyizlik İğne Oyası Modelleri

Çeyizlik İğne Oyası Modelleri

Kültürümüzde çeyizin yeri ayrı olduğundan içine giren her şeyin en güzeli ,en farklısı ve işlevlisi aranır. Eskiden genç kızların iş işlemesine dahi bakılırmış. Günümüzde bir çok el işi uğraşılarımızı tarihte kalsa da hala yapan genç kızlar var.

Özellikle evlenme çağındaki kızların bazen kendi işlediği bazen annesinin ya da bu işi parayla yapan kişilerden aldığı iğne oyalarını çeyizlerinde sergilemesi önemlidir. Bu tür ürünler çeyizde ki yeri ayrıdır. Çünkü manevi değeri ve el emeği fazladır. Hele o emek veren el annemizin eli ise her gösterişimiz de anarız. Her el işinde olduğu gibi kolay ve zor iğne oyaları mevcuttur. Kimi günlük kullanım için kimi de çeyizlik için özel olarak yapar.

Genç kızlar çeyizlik iğne oyası modelleri içerisinden en gösterişlisini seçmek için ellerinden geleni yaparlar. İğne oyası modelleri içinde seçtikleri model onların zevk ve geleneklere bağlılığının göstergesi olur. Gelenek ve göreneklerimizde çeyizin yeri farklıdır. Evlenecek genç kızlar çeyiz düzmeye başladıklarında iğne oyalarına da çeyizlerinde öncelikli yer verirler.

Bu hazırlıklar içerisinde özellikle damadın yakınlarına bohça hazırlayacaksa en nadide iğne oyası modellerini seçerek karşı tarafa verilen önem gösterilir. Göz nuru çeyizlik iğne oyaları çeşit çeşit modellerde olur. Çeyizlerinde iğne oyasından başlanarak danteller, kenarları el emeği göz nuruyla işlenmiş el işi havlular bulunur. Türk gelenek ve göreneklerinin bir parçası olan çeyizler, evlenecek kızlarımızın da hünerlerini ortaya koyar. İğne oyası diğer oyalardan farklı olarak, emek ve sabır gerektiren bir uğraştır. Ama sonuç paha biçilemez güzellikte olmaktadır. Günümüzde çalışan genç kızlarımız bu işi maddi kaynak için yapan bayanlardan yardım alır. İğne oyası yapılışını anlatan ve görsel çeşitlerimizi inceleyerek modellere karar verebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ