Örgü Nasıl Örülür? Örgü Örme Teknikleri

Örgü Nasıl Örülür? Örgü Örme Teknikleri

Zamanımız oldukça yapmak istediğimiz hobilerin başında örgü örmek gelir. Ancak bunun o kadar çok çeşidi vardır ki en kolayından en zoruna size bu yazımızda bilgi vereceğiz. İşe öncelikle Düz örgüyle başlamak gerekir. Daha sonra öğrenilecek olan örgü modellerini düz örgü yapamayan birisinin örmesi zor olur. Her şeyin en basit ve birinci adımından başlamak gerekir. Düz örgü ile yapılacak çok örgü modeli vardır. Örgüye başlamak için öncelikle yün seçimi çok önemlidir. Daha sonra şişlerin uygun olanını seçmemiz gerekir. Bunun için yün ve şişin kullanışlı olması gerekir. Yün ince, şiş kalın olursa örülen örgü çok gevşek olur ve istediğimiz model ortaya çıkmaz. Tam tersi şişler ince olursa çok sert ve buruşuk olur. O yüzden alınan yünlerin üzerinde genellikle kaç numarayla örülmesi gerektiği belirtilmiştir. Kazak yaparken ilmek sayısı belirtmek şu kadar sayıda ilmek atın demek yanlış olur, her model ve beden için kalıp değişebilir.Düz örgü, aynı hareketlerin yapılarak ve aynı ilmeklerle örülen bir örgüdür. Her zaman için örgünün düz tarafında ilmekler önden arkaya doğru alınacak şekilde yapılmalıdır. Alttan ip geçirilerek yukarı doğru örülür tüm işlem bitene kadar devam edilir.. Bütün sıra bu şekilde devam eder. Peki düz örgü ile neler yapılabilir? Düz örgü ile, yumuşacık kazaklar, kullanışlı atkılar, sade duran bereler yapılabilir. Her yerde kullanılan ve örgü örmenin temeli olabilecek bir başlangıç şeklidir. Ördüğünüz bir kazak modeliyse arkasını yaparken, şişi bu sefer ilmeğin ön tarafından geçirerek kullanmalıyız. İp üstten atılır ve şişten çıkarılır. Önde ve arkada hep aynı işlemler yapılarak örgümüz bitirilir. Bu anlattığımız örgüye yeni başlayanlar için iyi bir başlama şekli olur. Bunun dışında balık sırtı ,  haroşa,  bal peteği , 2+2 örgü , Selanik gibi bir çok model yapılabilir size en çok kullanılan örgü tekniklerinin videosu ile yardımcı olmaya çalışacağız. Önce işin en temelini öğrenelim.

Örgüye ipliğimizi baş parmak ile işaret parmağı arasında şekilde görüldüğü gibi yapıyoruz. Baş parmak ve işaret parmağımızı ipliğin iki yanından geçirerek birleştiriyoruz. Parmaklarımızı çektiğimizde oluşan 2 ilmeği şişe almalısınız. Diğer ilmeklerimizi atarken ipliğimizi resimde olduğu gibi yapıyoruz. Bir ucu başparmakta diğer ucu işaret parmağımızın üstünde olacak şekilde parmaklarımıza alıyoruz. Daha sonra şekilde görüldüğü gibi şişi önce başparmak tarafına takıyoruz. Daha sonra işaret parmağı tarafına batıp ilmeğimizi çekiyoruz. Şişimizin üzerine almalıyız. Öreceğimiz örgünün çeşidi ne ise ve kaç ilmek başlayacaksak ipliğimizi 4.cü ve 5.ci resimde anlatılan şekilde ilmekler halinde şişe alıyoruz.Ve istediğimiz genişliğe ulaşınca zemin hazır olmuş oluyor.

 

Şimdi sırada sizin için seçtiğimiz örgü örme tekniklerini gösteren videolar var. Kendinizi geliştirdiğiniz de bu tekniklerle inanılmaz modeller yapabilirsiniz. Örgü örmenin nasıl yapıldığı bu tekniklerle geliştirilebilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ