Yün Keçe Nedir, Nasıl Yapılır

Yün Keçe Nedir, Nasıl Yapılır

Ana malzemesi yün olan keçeye yün keçe denir. Yün olarak genelde koyun ve deve yünü kullanılır. Koyunların yünleri birbirinden çok farklıdır hatta koyunun yediklerine göre çok değişiklik gösterir. Keçe yapımı çok eski bir uğraştır. Yün keçe nedir, nasıl yapılır derseniz bu iş iğneleme yöntemi ile yapılabilir. İğneyi sürekli keçeye batırıp çıkarmak ile çok farklı çok tarz ürünler elde edilebilir. Günümüzde bu sanat çok gelişmiştir. Keçe yazın serin ve kışın da sıcak tutan bir malzemedir. Bu yüzden kullanım alanı oldukça geniştir. Bazen bir atın üzerine serilmiş rahat bir oturuş sağlanmış, ayakkabıların tabanına konularak konfor sağlanmaya çalışılmıştır.

Günümüzde bu sanat hobi olarak atölyelerde yapılıyor. Evde Yün keçe nedir, nasıl yapılır soruluyorsa, evde yün keçe yapmak isteyenler için de keçeler satılıyor. Bu yünler mağazalarda temiz ve taranmış halde yani kullanıma hazır vaziyette bulunuyor.

Keçeden Ürün Yapımının Yöntemleri

Keçeden ürün elde etmenin iki yöntemi vardır. Bunlardan birincisi ıslak keçe yöntemidir. Bu yöntem çok eskilerden beri kullanılır. Bu yöntem genelde keçeden kumaş elde etmek için kullanılır. Çok farklı renklerde keçe kumaşlar elde edilebilir. Sıcak sabunlu su ile yapılan bu yöntem de sıkıştırma tekniği ile keçe kumaş yapılır. Keçe yapımı yönteminin ikincisi ise keçe iğneleme yöntemidir. Burada kullanılan iğne ucu tırtıklı özel bir iğnedir. Bu yöntemle çeşitli ürünler elde etmek için yük keçe üzerine iğne ile batıp çıkarma darbeleri uygulanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ